Aby przedsiębiorstwo mogło się rozwijać, konieczna staje się inwestycja w nowoczesne technologie. Jedną z nich są systemy ERP, nieustannie zyskujące na popularności. Te z kolei w 2025 r. przejdą swoistą rewolucję, dzięki której podejmowanie strategicznych decyzji biznesowych stanie się jeszcze łatwiejsze. Jakie trendy ERP zdominują nadchodzące miesiące? Sprawdzamy kierunek rozwoju systemów, wspierających zarządzanie firmą.
Czemu służą systemy ERP?
Pod nazwą systemów ERP kryją się zintegrowane systemy informatyczne. Ich zadaniem jest wszechstronne wspomaganie procesu zarządzania przedsiębiorstwem. Jest to możliwe m.in. dzięki centralizacji danych, co wpływa na koordynację działań, ułatwiając jednocześnie podejmowanie efektywnych decyzji biznesowych. Zagadnienie to kompleksowo wyjaśnia przewodnik po systemach ERP, który znajdziesz na stronie https://odl.com.pl/system-erp, należącej do wiodącego na rynku dostawcy tego rodzaju rozwiązań. Tutaj przeczytasz m.in. o funkcjonalności i użyteczności nowoczesnego oprogramowania, ale również i o roli jego integracji czy implementacji w chmurze. To niezwykle istotne zagadnienia, nabierające na znaczeniu zwłaszcza w 2025 r., w którym trendy położą na nie szczególny nacisk.
Dlaczego migracja do chmury jest tak istotna?
Zacznijmy więc od migracji systemów ERP do chmury, gdyż to właśnie na nią w znacznej mierze ukierunkują się trendy w 2025 r. Nie jest to nowość, bowiem z takiego rozwiązania korzysta coraz większa liczba przedsiębiorstw. U podłoża jego sukcesu leży cały szereg korzyści. Mowa tutaj o:
- większej elastyczności, zwłaszcza jeśli chodzi o dostosowanie zasobów do realnych potrzeb firmy,
- możliwości dostępu do danych i aplikacji w czasie rzeczywistym, z dowolnego miejsca na świecie,
- zwiększonym poziomie bezpieczeństwa, który gwarantują m.in. regularne aktualizacje i zaawansowane szyfrowanie danych.
Co ciekawe, już w minionych miesiącach zaobserwowano wzrost znaczenia chmury hybrydowej, łączącej w jedną całość atuty chmury publicznej i prywatnej. Na tej drugiej przechowywane są bardziej wrażliwe dane, chronione zaawansowanymi systemami bezpieczeństwa, pierwsza z kolei pozwala na przechowywanie mniej krytycznych zasobów, co prowadzi do obniżenia kosztów. Tendencja ta z pewnością nabierze na sile w nadchodzących miesiącach, zwłaszcza że – w świetle badań – już 50% przedsiębiorców postawiło na takie właśnie rozwiązanie.
Jak sztuczna inteligencja wpłynie na systemy ERP?
W 2025 r. systemy ERP w jeszcze większym stopniu zwrócą się w kierunku rozwiązań, opartych na sztucznej inteligencji. Sprawdzi się ona przede wszystkim jako:
- wsparcie procesu sprzedaży – sztuczna inteligencja zacznie bowiem pełnić rolę konsultantów, podpowiadając, jak wyglądają relacje z klientami, streszczając rozmowy z nimi i analizując korespondencję,
- wsparcie obsługi klienta – poprzez rozwiązywanie najczęściej pojawiających się problemów,
- wsparcie w prognozowaniu sprzedaży w oparciu o analizę danych.
W 2025 r. systemy w systemach ERP znaczenia nabierze również tzw. pomoc kontekstowa. Będzie ona miała formę czatu, dzięki któremu użytkownicy otrzymają praktyczne wskazówki, pomagające im w wykonaniu określonego działania w oprogramowaniu.
Jakie znacznie ma szybka reakcja na zmiany prawne?
Dynamicznie zmieniający się rynek warunkuje znacznie większe oczekiwania przedsiębiorców odnośnie nowoczesnych systemów ERP. Dotyczą one m.in. szybkiej reakcji na zmieniające się przepisy prawne. Dzięki temu zyskują oni bowiem pewność, że oprogramowanie działa zgodnie z aktualnymi regulacjami, bez opóźnień, które mogą skutkować złamaniem przepisów i związanymi z tym sankcjami. Do takich wymogów dostosowują się przede wszystkim producenci krajowych rozwiązań dla biznesu. Dotyczy to m.in. sprawozdawczości czy procedur, związanych z wystawianiem e-faktur. Wszystko to pozwala firmom utrzymać płynność operacyjną, a jednocześnie nastawić się na dalszy rozwój, bez troski o zgodność działań ze zmieniającymi się cyklicznie przepisami.
Integracja czy samodzielne działanie?
Jeszcze całkiem niedawno uważano, że systemy ERP mają obejmować swoim zasięgiem wszystkie obszary działania danego przedsiębiorstwa. Trendy w 2025 r. zrewolucjonizowały jednak ten pogląd. Obecnie uznaje się bowiem, że oprogramowanie to powinno integrować się ze specjalistycznymi programami, wykorzystywanymi w konkretnych działach firmy. Mowa tutaj np. o projektowaniu czy zarządzaniu magazynem. W świetle tych słów nowoczesne systemy ERP będą:
- ułatwiać przepływ informacji pomiędzy działami firmy,
- konsolidować dane, pochodzące z różnych obszarów firmy,
- pełnić rolę centralnego punktu, pozwalającego na zarządzanie informacjami,
- wspierać automatyzację procesów, zachodzących w przedsiębiorstwie.
Czym jest technologia RPA?
Na koniec przedstawimy jeszcze jeden trend w systemach ERP, który nabierze na znaczeniu w 2025 r. Będzie on związany z rozwojem technologii RPA (robotic process automation), która jest coraz szerzej wykorzystywana tam, gdzie największe znaczenie ma dokładność i precyzja. Jak nietrudno się domyślić, w przypadku firm będzie to m.in. dział księgowy i kadrowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwe stanie się:
- przyśpieszenie codziennych działań, zwłaszcza tych powtarzalnych,
- usprawnienie pracy i zwiększenie jej efektywności.
W świetle najnowszych prognoz, wzrost znaczenia technologii RPA przełoży się na obniżenie kosztów pracowniczych nawet o 40%. Nic dziwnego, że zainteresowanie takim rozwiązaniem rośnie, podobnie jak oczekiwania przedsiębiorców, związane z jego wprowadzeniem do nowoczesnych systemów ERP.
—
Artykuł sponsorowany